Jiřího z Poděbrad – stanice metra a okolí

Stanice metra je až do odvolání, tj. zhruba do října 2023 z důvodů rekonstrukce uzavřena!!!

Stanice se nachází na náměstí Jiřího z Poděbrad na hranici městských obvodů Praha 2 Vinohrady a Žižkov. Vévodí mu park u stanice, v které je na druhé straně náměstí moderní kostel Nejsvětější Srdce Páně, která byla postavena v letech 1928-32 srbským architektem Josipem Plečnikem a symbolizuje Noemovu archu.

Náměstím prochází Vinohradská ulice, která kříží ulici Slavíkovu, procházející směrem nahoru přes ulici Slezskou poblíž Vinohradské vodárny. Pod touto světelnou křižovatkou je podchod, který navazuje na vestibul stanice metra.

Schéma stanice metra A Jiřího z Poděbrad a okolí podle PDF z DPP

 

Na okolí se můžete podívat také na mapy.cz


Ve stanici probíhá rekonstrukce od září 2021. Při výměně eskalátorů bude stanice později mimo provoz – stanicí se bude projíždět.

Na nástupišti je akustický majáček a oznámení směru eskalátoru.

Majáčky jsou i ve vestibulu, jak pro směr k nástupišti, tak i k eskalátoru k výstupu z prostoru metra na náměstí do ulice Slavíkova. (50.0772475N, 14.4491778E)

V prostorách nástupiště jsou zvýrazněny bezpečnostní pásy a ve stanici nejsou vodící linie.

Nástupiště má koleje po stranách. Jde o trojlodní stanici s prostupy do střední lodě.

Z nástupiště je výstup na jednom konci ve směru vlaku do centra. Při příjezdu z centra musíte tedy nejdříve vejít do prostřední lodě stanice a pak se dát do protisměru, kterým jste přijeli. Ve směru od Depa Hostivaře je výstup naopak směr ve směru jízdy.

Pokud vcházíte do metra a sjedete eskalátory, tak nalevo jdete ke koleji do centra, ve směru na Dejvickou a Nemocnici Motol, doprava k nástupišti ve směru Želivského a Depo Hostivař.

Do vestibulu se lze dostat přes eskalátory. Vestibul stanice je pod úrovní ulice v podchodu.

Po výstupu z vestibulu stanice metra vpravo k východu do ulice Slavíkovy ve směru k ulici Ondříčkova. K výstupu je k dispozici jak eskalátor, tak i pevné schodiště.

Z vestibulu metra vlevo a prvním východem vlevo se dostanete na ulici Vinohradská směrem k Floře – také zde je eskalátor a pevné schodiště, výstup na chodník, po kterém můžete jít podél trávníku parku, dostanete se po ní po pár krocích k přechodu (vpravo při obrubníku ulice) k stanici tramvají směr:

11 Spořilov

13 Čechovo náměstí

18 Vozovna Pankrác

K tramvajím do protisměru musíte jinak, z vestibulu metra vlevo a druhým východem na pravé straně podchodu na Vinohradskou ulici.

1 a 13 Spojovací

13 Olšanské hřbitovy

I na tuto zastávku musíte přejít přes přechod silnice Vinohradská (bez světelné signalizace).

Po výstupu z vestibulu metra pod úhlem 45 stupňů doleva, téměř proti východu z metra se dostanete z podchodu do ulice Vinohradská směrem dolů k Václavskému náměstí, jdete podél fronty domů. Výstup je z domu. Pokud se otočíte na ulici o 180 stupňů, přijdete na roh ulic Vinohradská a Slavíkova. Ve Slavíkově ulici stojíte po levé straně a dále můžete jít přes ulici Mánesova (různé restaurace a kavárny) ke světelné křižovatce ulic Polská (vlevo) – Slavíkova (pokračuje za křižovatku) – Ondříčkova.

Poslední dva východy z podchodu jsou po výstupu z metra vlevo k zadní stěně a východ vlevo vás vyvede po pevném schodišti do domu na pravou stranu Vinohradské ulice směrem k Floře – fronta domů. Od zadní stěny napravo je východ po pevných schodech na chodník Vinohradské ulice po její levé straně směrem k Vinohradské tržnici a dále k Václavskému náměstí.

Tato stanice zatím nemá výtah, ale v rámci avizované rekonstrukce dojde k jeho budování, leč opět se bude jednat o cestu dvěma výtahy s přestupní chodbou.

V budoucnu po vybudování nové trasy D bude tato stanice možná přestupní.

Tento popis si můžete stáhnout v Jiřího z Poděbrad.txt .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *