Na úvod …

S webem ZPcestují jsem začal už před lety (!?) na servru webgarden. Původně to byl jiný (do té doby jsem znal jen redakční systém estranky.cz) redakční systém, který byl lehce sofistikovanější, měl víc možností, měl víc možností, než estranky. Pak ovšem přišla změna – graficky určitě k lepšímu, redakčně – nesžil jsem se s tím, přesto jsem pokračoval, ač mi to nešlo pod kůži. nedávno jsem zjistil, že se na free hosting http://zpcestuji.mistecko.cz už jaksi nevejdu. Navíc struktura stránek potřebovala opravit, jak jsem nechápal, co je u nich „detail“ a „ukázka“. Podařilo se mi vymazat popisy některých železničních stanic, kterými zde začínám. Když jsem je chtěl upravit, aby byly správně založeny, nastrukturovány, web mi začal hlásit, že je už velmi málo místa, abych si webhosting platil. Proto jsem začal pátrat, kam by se postupně tyto stránky daly přesunout, kde je více místa, „lepší“ redakční systém, který mně logikou bude vyhovovat. Syn mě navedl sem na Endoru, kde jsem si nainstaloval WordPress, s kterým zatím moc neumím, ale budu se postupně učit – takže prosím, díky za shovívavost. Děkuji a pustíme se do toho!

14. 9. 2019 zakoupena doména 2. řádu a větší prostor pro webhosting.

Později a aktuálně jsem i z finančních důvodů přešel na aktuální adresu 3. řádu – je jednoduchá zpcestuji.g6.cz .

Ještě se musím představit – prý to tu scházelo … omlouvám se.

Jmenuji se Miloš Šmíd, před jménem bych si mohl psát titul Mgr., protože jsem vystudoval český jazyk a dějepis, učitelství na FF UK v letech 1986-1991, pět let učil na různých školách – učňovské speciální (Klárův ústav), Evangelická akademie (dějepis, pedagogika, speciální pedagogika, pedagogická praxe) a později na ZDŠ pro děti s poruchami zraku tedy ještě na Koperníkově ulici, na Praze 2. Kromě toho jsem pracoval v Tyfloservisu a jako lektor IT zrakově postižených i v organizaci nevidomých SONS. Nejdelší období své profesní kariéry jsem strávil na Univerzitě Karlově (2000-2020, z toho 15 dobrých let na MFF v Laboratoři Carolina a 5 špatných let přímo na Rektorátě … odešel jsem sám, dřív než bych byl odejit …). Nyní pracuji na 0,5 úvazku na home office na připravě digitálních knih (oprava chyb po OCR a jednotná úprava, zařazení do žánrových kategorií, anotace …) pro knihovnu DKZP Mathilda pro nevidomé a slabozraké, což mě baví, ale … hledám další uplatnění, hodné mého vzdělání, třeba na 0,5 úvazku – vrátit se ve svých 57 letech k vyučování? Nebyl bych proti, pokud by mě ve škole někdo trochu podpořil a žáci či studenti byli trochu tolerantní. Čeština, dějepis, vyučování – myslím, že by mě to bavilo a že bych měl co přinést, ale nikde mě zatím nechtějí … Ideálně vyučování v tandemu nebo s nějakými asistenty pro postižené žáky – v tomto směru mohu sám přinést nějaké zkušenosti, zvláště jednalo-li by se o zrakově postižené …

Zájmy: doprava, řešení bezbariérovosti nejen v dopravě, cestování, nejen železniční, železniční rallye a turistika, pěší turistika, všechno možné okolo IT – přístupnost programů, webu, sociální sítě, e-mailové konference (spravuji dopravní konferenci railbraill@gppglegroups.com – rád skoro každého přihlásím), digitalizace knížek – OCR rozpoznání, oprava pro sebe i pro Vás, pokud budete mít zájem … papírové knihy zabírají zbytečně místa, práší se na ně, mohou se zničit třeba podtrháváním, polít … mám rád e-knihy (poradím s výběrem SW čteček hlavně pro Android), audioknihy (zvukové knihy), historie, čeština – pomohu vám s korekturami, historie dopravy, vědy … věda jako taková, zajímám se na popularizační úrovni o ledaccos, spravuji ještě e-mailovou konferenci o přírodě pro zrakově postižené zvukovecesty@googlegroups.com …, baví mě kosmonautika, nedávno jsem začal kurz Senioři píší Wikipedii, na Wikipedii mám už řadu příspěvků, ale potřebuji se zdokonalit … Kromě těchto webových stránek zanedbávám i další … https://pcklavesnici.estranky.cz … Rád sleduji dokumenty a chodím rád na cestovatelské festivaly. Zamiloval jsem si covid kulturu – hezky doma v teple u počítače – koncert, kurz, přednáška, seminář, beseda … Doufám, že tohle bude pokračovat i po odeznění pandemie. Z hudby mám nejradši český folk, country, bluegrass a trampskou muziku. Taky rád poslouchám rádio – skoro radši než televizi (až na některé pořady to jsou skoro výlučně vraždy).

Nabízím možnost doučování (najdete mě buď tady na Naučim.cz nebo na ScioDoučování), třeba přípravu na přijímací zkoušky z českého jazyka nebo přípravu k maturitní zkoušce, případně něco okolo uživatelského používání PC.

E-mailový kontakt milosmid at volny.cz

o přístupnosti různých druhů dopravy, prostorové orientaci a cestování (zrakově a zdravotně handicapovaných)