Rajská zahrada – metro B a okolí

Stanice Rajská zahrada leží mezi ulicemi Chlumecká a Cíglerova otočená vchodem do ulice Cíglerova na sídlišti Černý most I. Poblíž je menší nákupní centrum s prodejnou Albert, ubytovna, vietnamské tržiště. V ulici bratří Venclíků najdeme Obecní úřad pro Prahu 14. Je možné zde přestoupit na autobusy, některé mají zastávku poměrně ve větší vzdálenosti od metra. Stanice slouží hlavně pro obyvatele. Ze stanice se dá vyrazit na zajímavé vycházky. Stanice brzy? získá další důležitost přestupního dopravního uzlu – po té, až se postaví na železniční trati do Lysé nad Labem a Neratovic železniční zastávka Praha-Rajská zahrada. Trať je za Chlumeckou. Zastávka bude propojena s prostorem stanice metra bezbariérovou lávkou (schody i výtahy – skica lávky na konci příspěvku). Stanice se tak stane významná hlavně při dojezdu vlaky do Prahy – rychlejší přestup na metro než na aktuálně rekonstruované železniční stanici Praha-Vysočany.

Schéma bezbariérovosti stanice Rajská zahrada a okolí

 

Stanice má nástupiště nad sebou, na spodní nástupiště přijíždí soupravy z centra a slouží k odjezdu do stanice Černý most, toto nástupiště je bez sloupů. Horní nástupiště je se sloupy a přijíždí k němu vlaky z konečné stanice Černý most a odjedete odtud do stanice Hloubětín, Vysočanská a dále do centra, na Smíchov a až na Zličín.

Na obou nástupištích jsou zvýrazněny bezpečnostní pásy a ve stanici nejsou vodící linie.

Z obou nástupiště jsou výstupy po stranách – po dvou, vpředu i vzadu a to vždy na uliční úroveň. Je možné se však dostat po pevném schodišti uvnitř budovy i mezi nástupišti a nebo na třetí podlaží nad oběma nástupišti, kde jsou různé provozovny služeb a prodejny, případně se tudy dá jít ven – později zřejmě k lávce k železniční stanici přes Chlumeckou. Aktuálně za stanicí testovací místo na covid-19. Ven z třetího podlaží se dá jít také na dvou místech.

Na nástupišti není akustický majáček.

Řešení stanice tak, aby byla bezbariérová je takové, že do prvního podlaží k nástupišti do metra jdete po nájezdech nahoru – vpředu a vzadu, na obou stranách nástupiště. Ten je podsvětlen světly v chodníku – může někoho oslňovat. Pod úrovní chodníku, pár schodů dolů od stanice autobusu, tedy vzadu při příjezdu z centra, je několik schodů a prostor před metrem je tedy níže než chodník. Na opačné straně, tedy dál po ulici Cíglerově je možnost bezbariérového vjezdu k nástupišti.

Za stanicí ve směru na Černý most je pevné půlkruhové schodiště až do třetího podlaží – před dveřmi do objektu je bankomat. Od tohoto místa nebo i z druhé úrovně vede rampa nad metrem, po které se můžete projít až k další stanici metra Černý most. Po levé ruce máte pod sebou Chlumeckou a po pravé ruce Cíglerovu ulici. Možnost sejít je ve dvou třetinách doprava do prostoru k zdravotnické poliklinice, které se pro její podobu zde říká Parník, ale schodiště vás svede na parkoviště a pak ještě musíte přejít ulici Cíglerovu. Na konci chodníku nad metrem, který je osvětlen (pokud není osvětlení zničeno vandaly, bohužel i obložení) doprava k příjezdovému terminálů autobusů na Černém mostě a nebo doprava na terase před východem z nástupiště z metra. To se určitě při rekonstrukci a zřejmě i po ní změní.

Ale vraťme se na stanici Rajská zahrada. V prostoru venku za východem z nástupiště z centra bývají někdy trhy. V přímém směru dojdete na chodník Cíglerovy ulice a při výstupu z centra vzadu jsou asi tři schůdky k zastávce autobusů

181 Opatov

201 Nádraží Holešovice.

K zastávce v opačném směru, tedy směrem na Černý most, musíte přejít před zastávkou autobusu přechod přes Cíglerovu, jít po chodníku doprava, přejít bratří Venclíků a po pár metrech jste na zastávce. Pokud chcete jít na autobusy na zastávku Hejtmanská

141 Hloubětín – bazén

110 Obchodní centrum Čakovice

181 Černý most.

Jdete stále přímo po chodníku, míjíte vpravo přechod přes Cíglerovu ulici a zabočíte po chodníku vlevo do ulice Broumarské. Míjíte po levé ruce pevné schodiště dolů do podchodu pod Broumarskou, kterým byste se dostali k zastávce Hajtmanská do opačného směru:

110 Vajgarská (poliklinika Medi Care) – Dolní Počernice

141 Černý most – V Žlíbku

181 Opatov.

Zastávky jsou proti sobě, takže stačí pár kroků za podchod.

Pevná schodiště a bezbariérové sjezdy z podchodu jsou na obou stranách ve stejném směru, což znamená, že při cestě na druhou stranu ulice, musíte na konci podchodu vlevo po sjezdu.

Obchodní centrum najdete mezi ulicemi Bratří Venclíků a Cíglerova, např. prodejna Albert, vietnamské tržiště, ubytovna, občerstvení, pizzerie …

K Obecnímu úřadu po přejití Cíglerovy ulice doprava na roh ulice Bratří Venclíků a doleva. Obecní úřad sídlí v třech objektech, panelácích. V prvním je informační centrum, kde vám mohou poradit, kam jít. Některé úřadovny jsou však ještě jinde, na ulici generála Janouška (Úřad práce Prahy 14, dříve sociální odbor).

V úvodu jsem zmínil možnost vycházek. Tak např. na Čihadla k rozhledně Doubravka, do Starých Kyjí, ke Kyjskému rybníku nebo se projít lesíkem začínajícím v prostoru Lehovce a táhnoucí se až do Hrdlořez k Jarovu.


Rajská zahrada na rozdíl od stanice Černý most patří k těm hezčím. Vestibul je válcovitý, celý objekt metra připomíná ponorku? Má také zvláštní uspořádání – nástupiště nad sebou. Jde o stanici povrchovou. Vestibul je na uliční úrovni, jedno nástupiště dokonce v bezbariérově dostupném prvním podlaží. Nad nástupišti metra je poslední patro, na kterém jsou různé obchody a služby, dost často se ale majitelé střídají (Kadeřnictvím Re/max, bývala cukrárna s pekárnou), bývaly i veřejná WC.

Skica bezbariérové lávky mezi stanicí metra Rajská zahrada – železniční zastávka a ulicí Borská Na Hutích

Vizualizace

Zajímavostí je, že stanice Rajská zahrada a Černý most jakoby si prohodily pojmenování podle místních lokalit – tam, kde je umístěna stanice Černý most, říkávalo se na Rajské zahradě. Naopak Černý most byl most přes zmíněnou trať, jehož poslední zbytky (pilíř na straně Cíglerovy ulice) se zrovna likviduje, aby tam mohla vyrůst nástupiště nové železniční zastávky Praha-Rajská zahrada. Černým se mu říkalo podle toho, že byl začazen sazemi od parní trakce, která tudy projížděla. Už ho nahradil samozřejmě mezi mimoúrovňovou křižovatkou Cíglerova – Poděbradská – Na Hutích nový most, který nedávno prošel rekonstrukcí, de facto byl odstraněn a postaven byl zcela nový most.

Aktualita: dnes 24. 11. prý došlo k instalaci zařízení pokrývající spojení na mobilní sítě mezi stanicemi Rajská zahrada a Černý most (ač vlaky jezdí povrchovým mostem) – více o pokrytí mobilními sítěmi v metru.

Velmi pěkná stránka fotoblogu zřejmě nejen o Rajské zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *