Popis stanice po rekonstrukci podle nového číslování podle kolejí, neoficiální plánek, citace popisu kolejí ze stránek Bariéry SONS.
Archiv pro měsíc: Říjen 2017
Zábřeh
Jihlava
Popis stanice
K Jihlavské železniční stanici se dostanete trolejbusy nebo autobusy. Stanice se jmenuje Hlavní nádraží ČD.
Trolejbusy:
B (okružní linka) Hlavní nádraží ČD
BI (téíž téměř okružní linka) Na Vyhlídce
A Dopravní podnik
N (noční linka) Horní Kosov
Autobusy:
4 Heroltice – Masarykovo náměstí
Nástupiště na železniční stanici Jihlava jsou poměrně složitá pro orientaci. U hlavní budovy nádraží je nástupiště jedna a koleje 1, 2, 3, 4 bez perónů, s nástupními chodníky. K druhé koleji se jde přes první kolej u budovy a doleva, nástup do vlaků na třetí a čtvrté koleji je ze společného chodníku za třetí kolejí. Vpravo od budovy se jede ve směru Horní Cerekev / Veselí nad Lužnicí / Okříšky – Brno / Znojmo, vpravo do Havlíčkova Brodu.
Pokud se potřebujeme dostat k druhému a třetímu nástupišti, musíme jít vlevo od budovy, mírně doleva za budovu a pak opět doprava v přímém směru – vlevo přes kolej je třetí nástupiště a vpravo přes kolej je druhé nástupiště.
U třetího nástupiště jde o kusé koleje směrem na Havlíčkův Brod vpravo 11 a vlevo 13.
U druhého nástupiště je vlevo kolej 9 a vpravo 7. Vlaky odbavené od druhého nástupiště směrem na Veselí nebo Okříšky a Brno projíždí po první koleji prvního nástupiště u staniční budovy, kde samozřejmě už nezastavují.
Stanice nemá podchody.
V budově najdete vlevo po vstupu z ulice výdejnu jízdenek a informace, vpravo úschovnu zavazadel, WC, včetně WC pro vozíčkáře, restauraci (?), ČD Kurýr, ČD Bike a čekárnu.
Praha – Dejvice
Popis stanice
Praha-Dejvice je železniční stanice v Praze–Dejvicích v městské části Praha 6 na adrese Václavkova 169/1 na trati Praha – Rakovník. Nachází se nedaleko stanice metra Hradčanská, nádražní budova stojí v čele Bachmačského náměstí. Zastavují zde osobní, spěšné vlaky a rychlíky linky S5 resp. R5 společnosti České dráhy.
Jedná se o nejstarší pražské nádraží. Původně zde začínala nákladní Lánská koněspřežka, která od r. 1830 sloužila zejména pro dopravu dřeva z Křivoklátských lesů. Dopravní spojení do města zajistila Chotkova silnice. Z doby vzniku nádraží, z r. 1831 pochází i původní nádražní budova, která v upravené podobě dosud stojí za kolejištěm naproti současné budově. (více na Wikipedii, odkud je tato vložená citace)
Ke stanici Praha – Dejvice se dostanete ze stanice metra Hradčanská, výstupem do ulice Dejvická (schodiště ve tvaru rozevřeného vějíře směrem k restauraci Dejvická sokolovna) – pak se dáte doleva podél ohrady či zdi, až vejdete plynule do ulice Václavkovi. Jde o trasu dlouhou 535 metrů a zabere Vám asi 10 minut chůze.
Z ulice Pod kaštany, která je vedle restaurace Dejvická sokolovna, odjíždějí a přijíždějí autobusy:
131 Hradčanská – Bořislavka
907 (noční) Lipence – Hradčanská – Nebušice
Tramvaje – stanice Hradčanská:
8 Nádraží Podbaba – Starý Hloubětín
26 Nádraží Hostivař – Divoká Šárka
18 Podolská vodárna – Nádraží Podbaba 13:16, 13:26, 13:36
1 Spojovací – Sídliště Petřiny 13:14, 13:24, 13:34
20 Sídliště Barrandov – Divoká Šárka
2 Nádraží Braník – Sídliště Petřiny
25 Bílá Hora – Lehovec
91 noční Divoká Šárka – Strašnice
96 Sídliště Petřiny – Spořilov
97 Bílá Hora – Nádraží Hostivař
Některé večerní (ranní) spoje:
14 Nad Džbánem – Spořilov
7 Nad Džbánem – Kotlářka
13 Nad Džbánem – Černokostelecká
Meziměstské autobusy z ulice Milady Horákové
(čísla před cílovou zastávkou jsou čísla linek):
310612 Rakovník, aut.st.
B82 Nové Strašecí, Palackého
431300 Klatovy, aut.nádr.
310610 Rakovník, aut.st.
570673 Most, Velebudická
B81 Křivoklát, nad hradem
142100 Jáchymov, radnice
A32 Unhošť, nám.
400321 Domažlice, Poděbradova
Další spoje v okolí
RegioJet Cheb, aut.nádr.
RegioJet Jirkov, aut.nádr.
690600 Špindlerův Mlýn, aut.st.
Vraťme se k popisu železniční stanice Praha – Dejvice:
Do budovy se dostanete po několika schodech. V budově je výdejna jízdenek a WC. Venku na nástupišti vstup do restaurace.
Nádraží nemá žádné peróny, pouze čtyři koleje – číslování od staniční budovy – na první kolej se nejezdí. Vlevo jedou vlaky na zastávku Praha – Bubny (Vlatvská) – některé vlaky jsou zde ukončeny – vpravo jezdí vlaky směrem na Ruzyni a na Hostivice a Kladno a dále na Rakovník.
Praha – Vršovice
Plánek by měl být aktualizován – od prosince 2019 přibylo 4. nástupitě, dočasně je však stále nepřístupné z podchodu k ostatním nástupištím, přístup k něm,u je z ulice Bartoškovy. Bližší popis zde.
Popis stanice
Nádraží Praha – Vršovice se nachází v ulici Ukrajinské, poblíž ulice Vršovické. Jde o takové dojezdové nádraží (podobně jako Praha-Libeń) ze směru Říčany – Čerčany – Benešov u Prahy – Tábor – Veselí nad Lužnicí – České Budějovice. Tyto vlaky pokračují tunelem na Praha hlavní nádraží, případně končí na Praha – Holešovice.
Začínají tady také vlaky do Neratovic – Všetat a Mladé Boleslavi a některé vlaky na trať směrem na Vrané nad Vltavou – Dobříš nebo do Čerčan (Posázavský pacifik). Mohou tudy projíždět i vlaky odklonem ze směru Kolín – Běchovice – Malešice – Vršovice. Tato trasa možná v budoucnu sehraje důležitou roli při budování S-Bahnové železnice. Linka by přes Vršovice měla dále spojit Smíchov, kam se dá před býv. nádražím Vyšehrad odbočit a překonat Vltavu přes železniční most. Směrem na jih je velké odstavné nádraží Praha – jih, kde vlaky uklízí, myjí, depují …
Tato stanice zatím nemá v docházkové vzdálenosti žádnou stanici metra. Dostanete se k ní výhradně autobusy a tramvajemi – stanice Nádraží Vršovice.
Jsou to tramvaje (stanice v ulici Vršovická – musí se od nádraží projít malým parčíkem a nebo po ulici U vršovického nádraží):
6 Palmovka – Kubánské náměstí
7 Vozovna Pankrác – Černokostelecká
13 Černokostelecká – Vozovna Pankrác
90 (noční) Náměstí Bratří Synků – Ústřední dílny DP
Některé spoje vyjíždějící / zajíždějící do vozovny:
5 Ústřední dílny DP – Vozovna Pankrác
11 Spořilov – Vozovna Strašnice
Autobusy:
193 Nádraží Vršovice – Pankrác (metro C) – Budějovická (metro C) – Nemocnice Krč – (rybník) Šeberák v Kunraticích
Do vchodu do budovy vede několik schodů. V budově je výdejna jízdenek, úschovna zavazadel, automat na kávu, WC, na prvním nástupišti u budovy ČD kurýr.
Nádraží má tři nástupiště – první je u boduvy, další dvě jsou peróny, na které se dostanete podchodem vpravo při vstupu na první nástupiště z budovy.
Vlaky směr Vrané – Dobříš – Čerčany odjíždí zpravidla z třetího nástupiště.
Praha – Libeň
Popis stanice
Železniční stanice Praha – Libeň je umístěna na Harfě, na křižovatce ulic Českomoravská – Poděbradská x Freyova – K Žižkovu.
Přístupová doprava: autobusy MHD, tramvaje. Metro B Českomoravská je trochu vzdálenější, poblíž O2 Aréna.
Před nádražím je prostranství. Do nádražní budovy se dá vejít po několika schodech a nebo východem v rohu budovy – parková cestička podél nádraží – přímo do podchodu k nástupištím.
V budově základní vybavení: pokladny, úschovna zavazadel, informace, bývalo ČD Centrum, restaurace, občerstvení,
Nádraží má tři nástupiště, ke kterým se jde podchodem. K příchodu lze eventuelně využít i nákladní výtah (jiné umístění pro první a další nástupiště).
Z prvního nástupiště zpravidla odjíždí příměstské městské osobní vlaky Praha – Hostivař – Libeň – Praha – Holešovice – Podbaba – Roztoky nad Vltavou a zpět.
K druhému nástupiště většinou přijíždí vlaky do Prahy, z třetího nástupiště odjíždí vlaky z Prahy směrem na Český Brod – Poříčany a Kolín a dále.
MHD:
tramvaje – Českomoravská před budovou nádraží, světelný přechod:
8 Starý Hloubětín – Nádraží Podbaba
25 Lehovec – Bílá Hora
92 (noční) Sídliště Modřany – Lehovec
autobusy u nádraží na ulici K Žižkovu směrem na Jarov, Spojovací a Žižkov:
195 Jesenická
136 Jižní Město
177 Chodov
183 Háje
182 Opatov
913 (noční linka) Točná
autobusová stanice Freyova ulice, dvakrát přes světelnou křižovatku
195 Vysočanská (metro B) – Krausova
136 Vysočanská (metro B) – Sídliště Čakovice
177 Chodov – Poliklinika Mazursk
182 Vysočanská (metro B) – Poliklinika Prosek
183 Vysočanská (metro B) – Vozovna Kobylisy
913 (noční linka) Dolní Chabry
Praha – Bubny, Vltavská
Jde o náhradní konečnou zastávku – z důvodů rekonstrukce Negreliho karlínského viaduktu (cesty na Masarykovo nádraží, kde vlaky ze sm,ěru Kladno, Rakovník končily.
Popis trasy od stanice metra C Vltavská:
Vltavská, stanice metra
odbočte vlevo 13 m: chodník
odbočte vlevo 19 m: chodník
odbočte ostře vpravo 17 m: chodník
odbočte ostře vlevo 62 m: chodník
odbočte vpravo 23 m: chodník
odbočte vpravo: zpevněná cesta
Praha-Bubny Vltavská
žst. Praha – Bubny pro osobní přepravu momentálně mimo provoz.
Vlaky z trati 090, 091: Roztoky – Roudnice – Lovosice – Ústí nad Labem – Děčín, které končily na Masarykově nádraží, jezdí přes Praha – Holešovice přes Nové spojení buď přímo nebo úvratí (změna směru jízdy před nádražím Praha-Libeň) na Praha-Masarykovo nádraží, event. na Praha hl. n.
Z Praha – Bubny, Vltavská, resp. ze stanice Vltavská lze využít metro C nebo tramvaje, jsou uváděny i posilové tramvaje (náhradní tramvajová doprava) z Vltavské k Masarykově nádraží.
Praha – Smíchov, žst. a Praha – Smíchov, severní nástupiště
Praha – Smíchov, žst.
Popis stanice
Stanice je umístěna v ulici Nádražní. Přístup k ní je především metrem trasy B (zelená), ale také tramvajemi, městskými a příměstskými autobusy.
Do haly nádraží se můžete dostat z metra stanice Smíchovské nádraží po pevném schodišti. Jsou tam tři, ale nejlépe tím uprostřed nástupiště – téměř vzadu ve směru jízdy z centra. Po vystoupení po schodišti se dáte doleva a pak máte možnost buď přímo vyjet eskalátory ve směru chůze na nástupiště a nebo eskalátory vpravo a pak vyjdedete doprostřred haly, blíž k uličnímu výstupu. Z nástupiště metra je možné použít i schodišťovou plošinu pro přepravu invalidů na vozíku – je instalována u schodiště vzadu ve směru z centra. Schodiště vpředu z centra využijete buď k výstupu na terminál autobusového nádraží městských autobusů (v přibližně přímém směru) a nebo po výstupu do horního vestibulu vpravo po pevných schodech do výstupního podchodu z železniční stanmice Praha-Smíchov, tedy při příjezdu vlakem na smíchovské nádraží od Berouna, pokud použijete podchod vzadu, dostanete se právě sem – podchodem a doleva do metra – sestoupíte na nástupiště metra a jste vzadu ve směru do centra – do centra jezdí metra vpravo, ve směru na Zličín vlevo. Všechny výstupy (schodiště) jsou nad stanicí metra průchozí po svém obdélníkovém obvodu.
V hale nádraží najdete základní vybavení stanice: pokladny, informace, úschovnu zavazadel, občerstvení.
Stanice má tři nástupiště a několik kusých kolejí: 1A vlevo od budovy, 3A také vlevo. Pevná schodiště na nástupiště jsou vlevo i vpravo. Vlevo ve směru na Beroun, vpravo ve směru na Praha hlavní nádraží či Praha Vršovice.
Doprava u smíchovského nádraží:
Tramvaje:
5 Ústřední dílny DP – Sídliště Barrandov (Sídliště Řepy)
12 Výstaviště Holešovice – Sídliště Barrandov
20 Sídliště Barrandov – Divoká Šárka
94 Kobylisy (Lehovec) – Sídliště Barrandov
Příměstské autobusy PID před vestibulem stanice
318 Jíloviště
321 Mníšek pod Brdy, Stříbrná Lhota
317 Dobříš, nám.
334 Psáry
320 Mníšek pod Brdy, náměstí
318 Jíloviště
360 Sedlčany, aut.st.
Z autobusového terminálu
125 Skalka
105 Smíchovské nádraží
190 Na Beránku
197 Sídliště Písnice
244 Sídliště Radotín
118 Sídliště Spořilov
196 Kloboučnická
241 Lipence
Praha – Smíchov severní nástupiště
souřadnice: 50.06194, 14.40666
Neplést si stanici Praha-Smíchov ze stanicí Praha-Smíchov severní nástupiště.
Popis trasy podle Mapy.cz
850 metrů – 14 minut
výchozí bod: vyjdete z budovy železniční stanice Praha-Smíchov na Nádražní ulici
z budovy odbočte vlevo a jděte po chodníku Nádražní ulice 176 m -vlevo je smyčka tramvají:
odbočte vlevo 20 m: Nádražní – jděte zelenou plochou podél Nádražní ulice
pokračujte rovně 330 m: chodník stále po Nádražní ulici k železničnímu mostu, který podejdete a za ním
za mostem odbočte vlevo, úzká cesta, která se stále stáčí doleva , po 249 metrech přijdete na Praha-Smíchov severní nást.
Při příjezdu na severní nástupiště je nejbližší tramvajovou stanicí Plzeňka – jedna stanice před Smíchovským nádražím ve směru od Anděla.
Přístupnost Praha – Smíchov, severní nástupiště
Tratě ve stanici – pouze tra´t ´číslo 122 Praha – Hostivice – Rudná u Prahy, tzv. pražský semering, procházející Prokopským údolím na vysokém kamenném mostě, připomínající rakouský semering.
Donedávna se dalo nastupovat na nástupišti ČD Na Knížecí (u meziměstského autobusového nádraží, terminálu PID a metra B), ale nástupiště v tuto dobu prochází rekonstrukcí (?).
Praha – Holešovice, žst.
Praha-Holešovice, žst.
Popis stanice:
Na nádraží Holešovice se dostanete buď metrem – trasa C (Letňany – Florenc – Muzeum – Kačerov – Háje) nebo tramvajemi.
Nejbližší zastávka je tramvajová Nádraží Holešovice v ul. Jugoslávských partyzánů (směr Kobylisy):
14 Vozovna Kobylisy – Spořilov
17 Vozovna Kobylisy – Sídliště Modřany
15 Vozovna Kobylisy – Radlická
93 (noční) Sídliště Ďáblice – Vozovna Pankrác
Tramvaje ze zastávek Nádraží Holešovice (ul. Plynární)
6 Palmovka – Kubánské náměstí
12 Výstaviště Holešovice – Sídliště Barrandov
Autobusy z autobusového terminálu u ulice Plynární (nutno projít podchodem nebo metrem)
112 Nádraží Holešovice – Trója – Zoologická zahrada
156 jezdí do 11. prosince 2017 – okružní po Holešovicích: Přístav Holešovice – Maniny – Vltavská – Přístav Holešovice – Nádraží Holešovice
201 Nádraží Holešovice – Poliklinika Prosek – Letňany – Kbely – Satalice – Černý most
250014 Mělník – Kokořín – Dobřeň
250018 Líbeznice – Neratovice – Libiš – Všetaty – Byšice – Mělnické Vtelno – Chorušice – Kanina – Mšeno
Ze stanice metra:
výstup vpředu směrem do Kobylis a Letňan (vzadu ve směru do centra – Vltavská – Florence … Háje)
pevné schody a také výtah uprostřed schodiště;
vyjde se do vestibulu stanice, kterým se projde do chodby, která je kolmo na vestibul – vlevo by se šlo k tramvajím směr ulice Jugoslávských partyzánů – vpravo až na konec na autobusové nádraží, z kterého odjíždí autobusy ve směrech např. Rumburk, Nový Bor, Litoměřice, Mimoň, Teplice, Budyně …).
Do vestibulu železniční stanice Praha-Holešovice po vystoupení z vestibulu stanice metra vpravo a hned doleva (de facto pod úhled cca 45 stupňů)
Při vstupu do haly máme za zády výstup ven na chodník, který spojuje podchod a autobusový terminál u druhého výstupu z metra u ulice Plynární.
Ve vestibulu stanice je vpravo WC (sprcha, automat na kávu), dále napravo ČD kurýr, pokladny. Na protější stěně od vchodu je odjezdová tabulce. Vlevo od odjezdové tabule se dá projít chodbou k nástupištím.
Vpravo je úschovna zavazadel a chodba k nákladním výtahům.
Stanice má tři nástupiště číslované od budovy. První nástupiště se příliš nevyužívá.
K druhému nástupišti přijíždí zpravidla vlaky od Roztok, Kralup nad Vltavou, Lovosic, Ústí nad Labem a např. z Děčína) a pokračují dále do stanice Praha – hlavní nádraží nebo Praha – Libeň – případně České Budějovice.
Od třetího nástupiště naopak vlaky ve výše uvedených směrech odjíždí (Roudnice – Lovosice – Ústí nad Labem – Děčín nebo Teplice – Chomutov – Karlovy Vary – Cheb).
Z podchodu se dá vyjít vpravo po pevném schodišti a nebo vlevo mírně se zvedající rampou – na jedné straně mírné výstupky co by malé schodky. Po rampě se vyjde na třetí nástupiště ve směru dopředu, po pevném schodišti dozadu.