Mezinárodní jízdenky na železnici

Moje velmi nedávné zkušenosti při plánování plánované cesty do Tyrolských Alp do Rakouska (Zillertal)

Najděte si různé trasy a porovnejte je cenově i co do časové délky jízdy.

V mém případě šlo o traru Praha – Jenbach (Rakousko)

  1. Praha – Linz – Wörkl – Jenbach
  2. Praha – Plzeň – Železná Ruda Železná Ruda Alžbětín  (DB) – M§unchen (Mnichov) – Jenbach
  3. Praha – Plzeň – Domažlice – Futh im Wald – Sweindorf – Múnchen (Mnichov) – Jenbach
  4. Praha – Cheb – Schirding – N§urmberk (Norimberk) – München  – Salzburk – Insbruck – Jenbach

Záleží, kdy chcete jet – také jezdí přímé nočn í vlaky Praha – Insbruck, ale to v našem případě nepřicházelo v úvahu.

Je dobré se podívat na appky ÖBB (Android, také více aplikací) nebo DB (více aplikací – Android DB Navigator, DB Steckenagent) nebo přímo na jejich webové stránky, či na lokalizovaný server Omio.cz (aplikace Android – obsahuje dle mého více dat) nebo do stejnojmenné appky.

Záludnost cestování po Rakousku a Německu a možná i jidne (včetně někdy v ČR) je vázaná jízdenka (místenka) na určitý vlak (rjx, EC, IC, night).

V mém případě jsem zjistil, že Západní express směrem Praha – Domažlice – Furth – Sweindorf – München se připojuje zřejmě ve Schweindorfu na německý rychlík, který v případě zpoždění českého rychlíku, např. z důvodů výluky, na něj nečeká, odstaví ho a počká si na další německý rychlík po dvou hodinách. Tím vám může ujet vázaný rychlík z např. v mém případě München.

Další problém na původní trase a záměru bylo, že v den návratu bude probíhat v úseku Schweindorf – Furth im Wald – Domažlice … výluka a z Schweindorfu budou cestující přepraveni až do Plzně autobusy – budou vynechány zastávky Furth im Wald – Domažlice a další až do Plzně. Náhradní autobusová doprava jezdí po dálnici D11 ze Schweindorfu až do Plzně. S tím je spojen i problém odkud si koupit po Německu a Rakousku zpáteční jízdenku.-

Proto jsem nakonec zvolil cestu přes Linz. Sice ani tady se nevyhneme náhradní autobusové dopravě (Rybník – Linz) a to i při cestě zpět, ale ta bude nejspíše rychlejší (podle mypy.cz 45 minut) než plánovaná doprava vlakem.

Cena jízdenky

Překvapilo mě, že je nejvýhodnější si koupit jízdenku od ČD, než kombinovat zahraniční jízdenky.

Pokud nevíte a zvolíte poctivě v MůjVlak nebo v e-shopu ČD Cestující s průkazem ZTP-P a Cestující jako průvodce ZTP-P, cena se mi nastavila na dvojnásobek celé jízdenky!!! Pokud dojdete k mezinárodní pokladně ČD (v Praze např. Praha hl. n. – suterén vpravo, nebo Praha-Holešovice – nemám zkušenost) a budete požadovat k celé jízdence (nebo celou jízdenku) např. z Prahy a k ní nulovou jízdenku, systém u pokladny na rozdíl od e-shopu nebo appky MůjVlak ji je schopen vydat – otázka je, zda bude ochota to zkusit i na straně pokladní, ale musíte ji přesvědčit argumentem, že se to tak kupuje běžně, u nich … a ať to zkusí. Pokladní si vyžádá pro nulovou jízdenku vidět Vaší průkazku ZTP-P, z které si opíše její číslo a vydá Vám jízdenku, případně prodá i místenky do všech vlaků na trase, včetně zpáteční jízdy (nezkoušel jsem, že bych jel jinou trasou a nechtělo se mi ji ani moc přemlouvat, aby mi vydala čtvrtku po hranice a dál celou s nuilovou – jde o včasnou jízdenku – letní sleva). Nepodařilo se zatím vydat jen místenku na návratový rychlík z Linze, resp. Rybníka do Prahy, protože v úseku Linz – Rybník je výluka. Všechny jízdenky po Rakousku jsou vázané. Naše cesta vede z Jenbachu ještě dále po Zillertalské úzkorozchodné železnici. Bohužel pokud zadala cílovou zastávku na této zubačce, okamžitě cena naskočila na dvojnásobek – tedy dvě celé jízdenky!!!

Nulolvou jízdenku si nemůžete zakoupit v e-shopu a v aplikaci MůjVlak. Možná to je úmysl kvůli kontrole dokladu, ale proč pak jde koupit – nastavit Cestující s průkazem ZTP-P a Cestující jako průvodce ZTP-P.

Pozor, berte to jako tip a moc to nikde nereklamujme, protože jinak nám to zruší!!! I když nikdo není škodný – po ČR jede držitel průkazu za celé jízdné a průvodce zdarma a po např. Rakousku také tak, což je v souladu s dohodou. Poměrně nepřesně a obecně to je vysvětleno i v Tarifních a přepravních podmínkách Českých drah v mezinárodní přepravě (TPPM) – platí od 7. 6. 2023 (PDF, 4198 kB)

Další pokračování této anabáze až po absolvování cesty …

 

Další informace jsou spíše takové mé bločkové poznámky, ale mohou se hodit i ostatním.

mapky, které jsem využil:

www.jizdnirady.cz – tlačítko Mapa u spojení

https://www.openrailwaymap.org/

Railmap for Openrailmap for Android

Idos – off line – schématická mapa (Idos Evropa obsahuje daleko více zahraničních vlaků než ČD nebo Jízdní řády Idos)

DB Navigator – obsahuje plánky německých nádraží

O Zellertalbahn (v němčině) – Wikipedie

Co se v Zillertalu koná

Oficiální stránky Zellertalbahn

Popis Zillertalbahn v Tyrolském muzeu železnic

Blind und hochgrade sehbedhinder – nevidomí a slbozrací

Österreich Behindertenpass – rakouská průkazka pro postižené, péčka (ZTP) od 70%

International Behindertenpass – mezinárodní průkazka pro postižené

Senior už od 58 let 🙂 i 🙁

Sicherschiene – příplatek k jízdence, možnost vrácení část peněz za jízdenku v případě storna (vázaná jízdenka)

Ticket – jízdenka

Einfach Raus Ticket – neplatí pro EC, jednodwenní pro 2-5 osob za 35 €

Discont – slevy

Vorteilscard Classic – klasická sleva

Vorteilscard 66 – od 66 let

Vorteilscard Jugend – pro mládež

Vorteilscard senior

Vorteilscard Family

V Německu

Summer ticket (asi 25 €)

Bayerisch ticket

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *