Petřiny – stanice metra A a okolí

Petřiny patří k nejstarším pražským sídlištím. Tato stanice obsluhuje především rezidenty (obyvatele) tohoto sídliště, případně je východištěm pro procházky do parku Hvězda na Bílé hoře – je možné popojet tramvají a také ji využívají hojně studenti, bydlící na koleji Hvězda.

Nástupiště má koleje po stranách a je to nástupiště bez sloupů. Uprostřed je stylové dozorčí stanoviště ve tvaru ponorky (kulaté okénko a točité schody nouzového východu)

V prostorách nástupiště jsou zvýrazněny hmatné a světelné bezpečnostní pásy a ve stanici jsou vodící linie.

Z nástupiště vede druhý nejdelší eskalátor na trase A vpředu z centra.

Vzadu z centra jsou dva výtahy do mezichodby a možnost výstupu buď po pevných schodech nebo vyjetí dalším výtahem do Bruncvíkovy ulice, kolmé, kousek od ulice Na Petřinách. Tento východ slouží buď vozáčkářům, maminkám s kočárky, seniorům a pevné schodiště pro rezidenty, obyvatele sídliště.

Na nástupišti je akustický majáček a oznámení směru eskalátoru.

Vestibul stanice za eskalátory je v uliční úrovni. Budova vypadá jako větší garáž, čímž „pěkně“ zapadá do sídliště.

Budova hlavního vstupu do metra, tedy k eskalátorům, je označena na chodníku bílým taktilním pásem, vedoucím kolmo na chodník do stěny stanice. Vchod, respektive východ je vpravo od tohoto naváděcího prvku. (kdyby byl alespoň vpravo, že nevidomý nejde přímo proti vycházejícím lidem!)

Vpravo od východu z metra je Billa.

Vlevo dojdete na kolmou uličku Bruncvíkova, po které byste mohli dojít již k zmíněnému dalšímu východu z metra. Na schématu úplně vlevo dole.

V tomto místě můžete také přejít ulici Na Petřinách (máte ji po pravé ruce, resp. při výstupu z vestibulu metra přímo před sebou). Přejdete koleje a stojíte u označníku na zastávce tramvaje číslo 20, která vás popoveze na konečnou stanici Petřiny, odkud se můžete vydat např. do Obory Hvězda nebo k vysokoškolským kolejím.

Zastávka tramvaje do protějšího směru je více napravo, za Billou, proti kolmé doprava uličce Bubeníčkova za budovou vestibulu metra. Přejít k ní však na tomto místě ulici Na Petřinách nemůžete, musíte jít od metra doprava, přes zmíněnou Bubeničkovu a dále k přechodu přes ulici Na Petřinách a přes koleje. Přejdete pravý pruh a jste v zadní části ostrůvku tramvají, k označníku musíte tedy doleva. Odjíždí odsud linky:

1 Spojovací

20 Nádraží Braník.

Pozor na Mapy.cz jsou směry tramvají, resp. zastávek zakresleny obráceně (16. 11. 2021)


O stanici se můžete dočíst i na Wikipedii.

Stanice může sloužit jako obratiště souprav, může být a také byla pro některé soupravy konečnou stanicí.

O stanici se můžete dočíst i na idnes, kde běžel, těsně před otevřením úseku linky trasy A, seriál ke všem nově otevíraným stanicím seriál.

Stanice Petřiny se nachází pod Brunclíkovou ulicí se středem přibližně v prodloužení ulice Fajmanové. Stanice je navržena jako ražená, 37,6 m pod úrovní terénu, s jedním povrchovým vestibulem nacházejícím se před křižovatkou s ulicí Na Petřinách (vazba na obchodně společenské centrum Petřin). Projekt stanice vznikl v kancelářích Metroprojektu, autorem je architekt Jiří Pešata.

Podlahu na nástupišti tvoří čtvercové dlaždice, které jsou buď bílé, černé nebo šedé barvy. Svým provedením mají odkazovat na vzory historických dlažeb a veřejných chodníků centra metropole.

Stěny podél ostrovního nástupiště jsou zbarvené převážně do červenohnědé barvy. Stejně jako ve zbylých třech nových stanicích se středem obou bočních stěn nástupiště táhne zelený pruh, na němž je jméno stanice složené z podsvícených písmen.

Jednolodní ražená stanice se nachází 37 metrů pod povrchem.

Nástupiště je celkem 217 metrů dlouhé a vedou k němu 51 metrů dlouhé eskalátory.

Na nástupišti je uprostřed dozorčí stanoviště zvláštního tvaru s kulatým okénkem a kulatou apsidou, uvnitř s ocelovým nouzovým schodištěm. Této architektonické modernistické specialitce se proto říká ponorka. Dominantou stanice je také betonový monolit s názvem stanice, který pro změnu připomíná podle videa na idnes dámské poprsí či pozadí.


 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *