Hradčanská – stanice metra A a okolí

Stanice metra trasy A Hradčanská leží pod ulicí Milady Horákové, poblíž železniční stanice Praha-Dejvice. Je dopravním uzlem: přestupy zejména na tramvaje do různých směrů do oblasti Petřin, Bílé Hory, Dejvického náměstí a dále na Červený vrch a Veleslavín. Tento směr je však dostupnější na dalších stanicích trasy A. V protějším směru můžete cestovat směrem na Letnou a do Holešovic nebo se vracet tramvají na Malostranskou. Cesta k Pražskému hradu je možná, ale je lépe využít popojet tramvajemi směrem na Střešovice. Také tady odsud můžete cestovat autobusem do oblasti Dejvic a staré Bořislavky.

Na serveru Dopravního podniku zatím není k dispozici schematický plánek bezbariérovosti a podchodu.

Mapy.cz.

Zdroj ROPID


Stanice není uvedena mezi bezbariérovými, a proto se domnívám, že tu zatím nejsou ani vodící linie, hmatné bezpečnostní pásy, majáček na nástupišti? nebo nahoře ve vestibulu? Výtah je jen mezi podchodem a uliční úrovní.

Stanice je trojlodní, má jeden východ po eskalátorech do vestibulu metra, který je kulatý a dveře vedou do rozlehlého podchodu pod ulicí Milady Horákové.

Pokud přijedete od centra, z Malostranské, Můstku, Muzea … Depa Hostivař, prostupem do střední lodě a eskalátory jsou vlevo, tedy v protisměru vaší předcházející jízdy. Pokud přijedete od Dejvické nebo dál z Nemocnice Motol, projdete prostupem do střední lodě a dáte se po směru jízdy tedy napravo.


Výstup z vestibulu metra je situovaný východním směrem ve směru ulice Milady Horákové na Letnou.

Jediným výstupem v tomto směru je ve směru pohledu od výstupu z metra východ v pravém rohu obdélníkového podchodu, tedy najít pravou stěnu jako vodící linii a podél ní jít k východu – zkrátit si cestu můžete pod 45 stupňovým úhlem napravo.

Pevné schodiště vás vyvede do domu Tesco Express, pozor – na chodník na pravou stranu ulice Milady Horákové jsou tři schody dolů. Sem také přijíždějí některé autobusy PID. Vlevo je Hradčanská lékárna, vpravo Riversie School Prague a DM drogerie. Po chodníku vpravo dojdete na světelnou křižovatku Milady Horákové – Badeniho (odbočuje tramvaj směr Malostranská), rovně směr Letenská plocha.

Východy na protější straně podchodu: pokud se obrátíte o 180 stupňů, tedy dozadu, tak můžete jít zcela doleva podél stěny vlevo k východu do domu (Česká spořitelna) na chodník ulice Milady Horákové. Po schodech vyjdete kolmo k ulici. Vpravo byste šli do prostoru výše popsaného východu, vlevo bistro Veganio a Costa Coffe, doleva ulice Pod Baštami k parku Charlotty G. Masarykové (Píasecká brána) a dál do Chotkových sadů …

Uprostřed zadní stěny podchodu jsou východy na tramvajové ostrůvky. Vlevo a o 180 stupňů k tramvajím směr:

1 Spojovací

2 Nádraží Braník

8 Starý Hloubětín

18 Vozovna Pankrác

20 Sídliště Barrandov

25 Lehovec

26 Nádraží Hostivař

Výstupem uprostřed napravo do zadní části nástupního ostrůvku tramvají směr:

1 Sídliště Petřiny

2 Sídliště Petřiny

8 Nádraží Podbaba

18 Nádraží Podbaba

20 Divoká Šárka

25 Bílá hora

26 Divoká Šárka

V pravém rohu podchodu je výstup do zakrytého (má moderní plastovou klenutou střechu) uličního východu z metra a v jeho blízkosti je instalovaný též výtah, který mohou využít vozíčkáři, maminky s kočárky a jinak imobilní osoby.

Tímto výstupem můžete v přímém směru dojít k stanovištím autobusů. Nejdříve 131 směr Bořislavka, dále k pěti stanovištím (číslovány jsou ve směru naší chůze 1, 2,…5) meziměstských autobusů různých přepravců, např. do Chomutova, Karlových Varů apod. Který autobus z které zastávky jede si zjistíte v Idosu.

Stejný moderní uliční východ na chodník ulice Milady Horákové, ale do protisměru tedy po levé straně směr Letná, je o pár metrů dál.

Zdroj: Pražská integrovaná doprava ROPID

 

Posledním východem z podchodu je též modernizovaný široký zastřešený východ na uliční úroveň za železniční trať Praha – Hostivice – Kladno na křižovatku ulic vlevo Dejvická (může nás zavést po několika metrrech k železniční stanici Praha – Dejvice) – Pod kaštany a Bubenečská. Dříve východ ústil napravo, kde je dnes chráněný železniční přejezd pro auta spojující tuto křižovatku s ulicí Milady Horákové, kterou máme za zády. Přejdeme-li Dejvickou ulici, jsme před Dejvickou sokolovnou, restaurací. Doprava nás chodník zavede do ulice Pod Kaštany k nástupní výchozí zastávce autobusu linky 131 směrem přes Bubeneč na Bořislavku. Kousek dál pod ní je výstupní stanice z tohoto směru. Vedle zastávky je kavárnička Bitter Sweet Café.

Pokud vystoupíte na zdejší konečné z autobusu, jdete do mírného svahu ulice Pod Kaštanyx až na roh, křižovatku výše zmíněných ulic Bubenečská (doprava, na rohu zmíněná restaurace Dejvická sokolovna) a Dejvická. Tu přejdete a vyhledáte vstuip do pochodu metra. Schodiště je široké a údajně jsou tam sloupky, vymezující směry chůze. V podchodu musíte najít kulatý vestibul metra, který je uprostřed a podél něho ve směru hodinových ručiček najít na východní straně, tedy vlevo vchod do vestibulu metra. Po vstupu do vestibulu už slyšíte hučet eskalátory, které vedou vpravo dolů.

Od tramvají se dostanete do podchodu, jste na západním čele podchodu, vestibul metra je uprostřed, je kulatý a je třeba hio obejít, z jedné či druhé strany a z východní strany najít přímý vstup k eskalátorům.

Po sjetí eskalátory do prostřední lodě stanice je už vše jednoduché – vlevo odjíždí metra do centra, na stanice Malostranská, Můstek, Muzeum a dále k Depu Hostivař, vpravo pojedete na Dejvickou, Veleslavín a dále k Nemocnici Motol.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *