Kolín

Kolín, žst.

popis stanice, nahrávky majáčků, fotky …

Přístupnost stanice:

Železniční stanice prošla nedávno modernizací: upraven byl hlavně přednádražní prostor s autobusovým nádražím (zastřešení zastávek), byly instalovány zvukové majáčky u obou dveří z prvního nástupiště do budovy (povel č. 1 a 2 s podrobným popisem nádraží), na prvním nástupišti je podél bezpečnostního pásu vodící linie. Odsud odjíždí především vlaky do Ledečka, takže víceméně nehrozí nebezpečí blízkosti nevidomé osoby u kolejiště od projíždějícího vlaku, ale přesto – buďte obezřetní.

Východy z nástupiště jsou v audiu majáčků popsány jako levý a pravý. Levý je de facto východ, pravý je hlavní vchod na nástupiště z hly – prochází středem haly. Z pohledu z ulice jsou přesně naopak: pravý je hlavní vstjup do nádraží a levý je východem z nádraží na straně haly.

Za výstupem z haly na ulici je 6 schodů dolů na úroveň ulice, tedy když jdete do budovy nádraží, musíte vyjít 6 schodů nahoru. Schodiště je k levému východu z haly z pohledu z ulice zaiobleno (do oblouku).

Oba vstupy do haly nádraží z ulice jsou opatřeny majáčky. Mezi těmito vchody jsou tři informační mluvící panely o odjezdech spojů. Při pohledu na budovu zleva: městská autobusová doprava, dálková autobusová doprava a odjezdy vlaků. Panely jsou trochu výš než je výše očí, ale poměrně dobře je na ně vidět, těžce slabozraký to zřejmě zvládne i bez optiky. Přečtení těchto tabulí se spouští povelem číslo 6 na kapesní VPN, zastavit se dá předčítání povelem číslo 2. Určitá tabule se spustí, pokud si stoupnete přímo pod ní, ovšem signál je někdy zachycen i vedlejší tabulí, takže čtou přes sebe. Každá tabule obsahuje 12 řádků odjezdů a informace o zpoždění spojů. Pokud tato informace chybí, je zobrazen u zpoždění otazník a je čteno, že informace je nedostupná.

Další dva majáčky jsou u přechodu pro chodce na ulici Rorejcova a na druhé straně přechodu na rohu ulic Rorejcova a Dukelských hrdinů. (je tam zastavárna).

Přechod je bez světelné signalizace, ale uprostřed je vodící linie, která začíná u sloupku. Za přechodem podél ulice jsou jakési patníky. Je tu i taktilní dlažba.

Aktuální plánek není zatím k dispozici, ale měl by pak být zde na servru ČD.

Železniční stanice má pět peronů (nástupišť) – první nástupiště je u budovy, vlevo se jde na nástupiště 1a, odkud odjíždí někdy osobní vlaky do Prahy-Masarykova nádraží, jindy odjíždí klasicky z třetího nástupiště, odkud odjíždí na Prahu i rychlíky, které zde zastavují (ne všechny, mnohé rychlíky Kolínem v současné době projíždějí – proto také pozor na nástupišti u kolejí).

K ostrovním nástupištím (druhé – příjezd vlaků od Prahy nebo eventuelně osobních vlaků od Pardubic, třetí nástupiště – na Prahu přes Poříčany, čtvvrté a páté – osobní vlaky do Prahy přes Nymburk a Lysou nad Labem, dále na Nymburk – Mladou Boleslav – Bakov nad Jizerou – Česká Lípa – Rumburk, v současné době rok 2020 zajišťuje dopravu společnost Arriva, dále vlaky směr Velký Osek – Chlumec nad Cidlinou nebo na druhou stranu na Čáslav – Kutnou Horu – Světlou nad Sázavou – Havlíčkův Brod a dál na Brno) – podchod k těmto nástupištím vpravo od centrálního vchodu na první nástupiště, tedy nejdříve vyjdeme z budovy na první nástupiště a doprava po schodech dolů a doleva. Z podchodu vedou ramena schodiště vlevo (směr Praha) i vpravo (směr Pardubice, případně Kutná Hora).

 

Autobusový termínál před nádražím

nevím, do jaké míry je dále uvedený plánek aktuální, protože je datován k 10. březnu 2019 – byla už hotová rekonstrukce? Neměnilo se rozložení odjezdových stanovišť jejich zastřešením?

Původní obrázek přednádraží:

V hale: pokladny (vnitrostátní i mezinárodní) vlevo na vzdálenější stěně po vstupu do haly hlvním vchodem. (provozní doba vnitrostátní pokladny Po–Ne 03:15–01:0)

ČD centrum, restaurace – vpravo z pohledu z ulice, bufet pro rychlé občerstvení,čekárna nebo lavičky v hale, bankomat, policie, vlevo WC včetně bezbariérového, východ – bezbauliční úroveň. Pošta, prodej průkazů ISIC. Další obchody a služby, např. pekárna, tisk.

Kolín – integrovaný dopravní systém. Stanoviště TAXI. Nedaleko parkoviště.

Nahrávky:

Nahrávky před nádražím jsou bohužel ovlivněny větrným počasím, případně budou v budoucnu nahrazeny kvalitnějšími.

Více opřístupnosti stanice a další informace na servru ČD.

Tratě a směryaa vlaků ve stanici

010 Praha – Poříčany – Kolín – Přelouč – Pardubice – Česká Třebová …

011 Praha-Masarykovo nádtraží – Poříčany – Kolín (osobní vlaky)

231 Praha-Masarykovo nádraží – Lysá nad Labem – Nymburk – Kolín (osobní vlaky)

231 Kolín – Velký Osek dále po 020 di Chlumce nad Cidlinou – Hradec Králové

230 Kolín – Čáslav – Kutná Hora – Světlá nad Sázavou – Havlíčkův Brod – event. Brno

231 Kolín – Nymburk – 071 Mladá Boleslav – Česká Lípa – Rumburk

231 Kolín – Lysá nad Labem – 072 Všetaty – Litoměřice – Ústí nad Labem-západ

014 Bečváry – Ledečko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *