Bořislavka – stanice metra A a okolí

Další stanice na novém úseku trasy A za stanicí Dejvická je Bořislavka, která je díky tomu moderní i ve smyslu řešení bezbariérovosti. Metro kopíruje Evropskou ulici a tramvaje. Tato stanice je jednak přestupním bodem pro autobusy, ale i tramvaje. Nachází se na začátku sídliště Černý vrch, dá se říci, téměř v jeho úpatí. Směrem na jih lze jít do oblasti staré zástavby a např. k poliklinice Na Dlouhém lánu, kde sídlí i doporučovaná optika (z Centra zrakových vad FN Motol).

Stanici musím ještě z několika hledisek prověřit – tam, kde si nejsem jistý, píšu prověřit.

Jde o ostrovní nástupiště, bez sloupů, uprostřed nástupiště jsou však informační panely a lavičky.

V prostorách nástupiště jsou zvýrazněny bezpečnostní pásy a blikají při příjezdu soupravy a při pobytu soupravy ve stanici svítí. Ve stanici jsou vodící linie.

Z nástupiště jsou výstupy na obou koncích eskalátory. Stanice má i výtahy do podchodu a z podchodu na uliční úroveň. Tyto výtahy spojují uliční úroveň s nástupištěm metra pouze na křižovatce – Evropská – Horoměřická. Na vestibul metra navazují dva podchody pod Evropskou ulicí. Druhý podchod, do kterého se dostanete z nástupiště metra eskalátory vpředu z centra, v oblasti Arabská – Kamerunská. Dva výtahy zde slouží pouze pro přepravu z podchodu na uliční úroveň, nikoli až z nebo na nástupiště metra.

Na nástupišti je akustický majáček a oznámení směru eskalátoru. ? u obou východů ? – prověřit

Východ vzadu při jízdě z centra slouží jako trasa k přestupům na další návaznou dopravu, výstup vpředu slouží spíše rezidentům (obyvatelům, bydlícím v této oblasti).


Výstup do křižovatky Liberijská – Evropská – Horoměřická

Je východ z vestibulu metra opravdu uprostřed podchodu? a na které straně? ověřit!

Jde o východ při příjezdu z centra vzadu, tedy po výstupu ze soupravy doleva, při příjezdu soupravy od stanic Nemocnice Motol – Petřiny – Nádraží Veleslavín doprava.

Chodbou k eskalátorům – na těchto koncových stanicích jezdí většinou eskalátory vlevo nahoru, aby se nekřížily směry, frekventovanější je přirozeně ten z centra.

Podchod: vlevo – tramvajový ostrůvek vzadu, tytéž linky jako na Dejvické:

1, 8, 18 a 25 Vozovna Vokovice

20 a 26 Divoká Šárka.

Výtah na Evropskou – výstup směr do křižovatky.

Úplně vlevo – výstup směr po pravé straně Evropské.

Dále po Evropské zastávky autobusů:

216 Poliklinika Petřiny a výstupní linek 131 a 216

Další vzdálenější zastávka:

316 Holubice, Kralupy nad Vltavou

356 Statenice.

Pokud se po výstupu z metra obrátíme o 180 stupňů, půjdeme směrem ke křižovatce. Doleva je zastávka:

131 Hradčanská

216 Sídliště Baba

Jiná zastávka je na protějším chodníku. Přejděte Horoměřickou – je zde světelná signalizace, uprostřed přechodu je ostrůvek, vlevo přejdete úzkou ulici Vostrovskou a po pár krocích (ulice vede do mírného svahu) stojíte na zastávce linek autobusů:

161 Nebušice

312 Tuchoměřice, Špejchar

 

Z vestibulu metra napravo k tramvajovému ostrůvku:

1 Sídliště Petřiny

8 a 18 Nádraží Podbaba

20 Sídliště Barrandov

26 Nádraží Hostivař

Další východ po pevném schodišti je na chodník Evropské ulice na křižovatku, roh Ulice Evropská – Liberijská směrem nahoru – Do Liberijské – otočit se o 180 stupňů a na roh světelné křižovatky, doprava a dolů po Liberijské ulici, kousek pod křižovatku je také výtah z podchodu. (není možné projít z podchodu přímo tam? prověřit)

Pokud chcete dojít do polikliniky Na Dlouhém lánu, vydáte se dolů ulicí Liberijskou na křižovatku s kruhovým objezdem. Přechod není přes Liberijskou, takže musíte křižovatku obejít tím, že přejdete Kladenskou, dáte se doleva, přejdete ulice Pod Kladenskou a vpravo je před vámi budova polikliniky. Oční optika je hned po levé straně po vstupu do budovy.

Podchod Arabská – Evropská – Kamerunská

(zatím jsem tam nebyl – neznám, prověřit)

Východ napravo  – schodiště směrem do křižovatky k ulici Arabská. Dál od křižovatky výtah.

Podchodem vlevo – na pravou stranu Evropské – výtah a výstup do uliček pod Evropskou do zástavby směrem do zástavby k Africké ulici.

O stanici těsně před dokončením a také prohlédnout si můžete v článku a spojeném videu v seriálu idnes.

Stanice je laděná do třešňové barvy s opálově zelenou uprostřed.

Další zajímavosti o stanici si můžete přečíst na Wikipedii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *